חשיבות אפיון תיק הנסיעה בחברה

כל חברה בינלאומית מכירה את הצורך של העובדים מפעם לפעם לנסוע אל פגישות, כנסים, הרצאות או תערוכות בחוץ לארץ. ישנן חברות שהסניף הישראלי שלהן הוא אחד מיני רבים ברחבי העולם ומדי פעם מתקיימות פגישות בין העובדים שבדרך כלל עובדים דרך הודעות הדואר האלקטרוני או הטלפון. אפשרות נוספת היא שיש צורך להציג ללקוחות או לחברות אחרות מוצרים או שירותים שהחברה מציעה בפריסה בינלאומית או באמצעות מערך שילוח.

זו הסיבה שכל חברה כזאת חייבת לבצע אפיון תיק נסיעה. תיק זה מרכז בתוכו את כל ההנחיות הקשורות בארגון נסיעות עסקים עבור מי מעובדי החברה - מנהל בכיר, עובד זוטר, מהנדס או איש מקצוע. בין הפרטים המופיעים בתיק הנסיעה ניתן למצוא את רמת בית המלון שיש להזמין עבור כל אחד, מה התקציב שיועמד לרשות בעת השהייה בחוץ לארץ, האם הוא יטוס במחלקת תיירים או עסקים ועל איזה בסיס יוזמן עבורו חדר בבית המלון. כל הפרטים האלה גם יחולקו על פי יעדים על מנת שמי שאחראי על הזמנת הנסיעות והתאמתן לעובד שנוסע - יוכל לדעת בדיוק מה עליו להזמין ואל איזו חברה או סוכנות לפנות לשם כך.

כאשר מבוצע אפיון תיק הנסיעה, אין אי הבנות וכל עובד יודע לאילו שירותים הוא זכאי בעת הנסיעה, האם עליו לצפות להסעות אל שדה התעופה וממנו ואיך עליו להתנהל בעת השהייה בחוץ לארץ. כאשר כל עובד יודע בדיוק מה מגיע לו - הוא יידע מראש מה כדאי לו להזמין בנפרד ואיך יהיה לו הכי נוח להתנהל, להגיע ממקום למקום ועם איזה סכום כסף יהיה הכי נכון להצטייד בטרם הנסיעה.

תיק הנסיעה בדרך כלל עובר תהליך של הגדרה פעם אחת ושותפים לו ברוב המקרים המנהלים הבכירים ומי שאמון בחברה על אישורי נסיעות והזמנת השירותים. מפעם לפעם ניתן לעיין בתיק ולוודא שההנחיות המופיעות בו עודן עדכניות ורלוונטיות ובמידה ולא - לכנס ישיבה של העובדים המתאימים על מנת לדון באפיון מחודש של תיק הנסיעה וקביעת הנחיות חדשות ונכונות יותר.